Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Aktualności

 
Projekt „Opracowanie, ochrona, digitalizacja, upowszechnianie archiwaliów Ośrodka KARTA i innych archiwów społecznych”
2014-12-19

W 2014 roku Fundacja Ośrodka KARTA otrzymała dotację w ramach programu „Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego" Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Projekt „Opracowanie, ochrona, digitalizacja, upowszechnianie archiwaliów Ośrodka KARTA i innych archiwów społecznych" pozwolił na opracowanie 19 kolekcji archiwalnych ­ Ośrodka KARTA i 12 współpracujących z nim archiwów społecznych. Wszystkie zbiory są częścią niepaństwowego zasobu archiwalnego. W wyniku realizacji zadania opracowanych zostało 43809 stron dokumentów oraz 12925 zdjęć. Zdigitalizowano i udostępniono 288751 tysięcy stron dokumentów oraz 7925 zdjęć. Powstało 16 katalogów archiwalnych. Do tego zostało opracowanych 55 tysięcy egzemplarzy czasopism i 6 tysięcy tytułów książek drugiego obiegu. Zapraszamy do oglądania zdigitalizowanych materiałów i przygotowanych przez archiwa społeczne katalogów, są dostępne TU.
Projekt miał na celu integrację części archiwów, prezentowanych na prowadzonej przez Ośrodek KARTA stronie www.archiwa.org. Miał kluczowe znaczenie w zakresie standaryzacji prac archiwów społecznych, zgodnie z wytycznymi Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych i Narodowego Archiwum Cyfrowego. 
W projekcie udział wzięli:
Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej przy Bibliotece Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim,  Fundacja Centrum im. Bronisława Geremka, Fundacja Sedina.pl, Fundacja Sopockie Korzenie, Fundacja im. Zbigniewa Seiferta, Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s Szebniach, Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kostantynowie Łódzkim, Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej przy Miejskiej Biblioteca Publicznej w Milanówku, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku, Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz", Kwidzyńskie Towarzystwo Kulturalne, Fundacja Ośrodka KARTA. 
Zapraszamy do poznania kilku historii spośród zebranych w akcji promującej efekty projektu „Opracowanie, ochrona, digitalizacja, upowszechnianie archiwaliów Ośrodka KARTA i innych archiwów społecznych". Efekty akcji "pudelko wspomnień" można obejrzeć na stronie: http://archiwa.org/as_pudelko.php


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

logo_mkidn_1323

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.