Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Aktualności

 
Historia nam bliska
2012-02-02

Postacie Karola Bernackiego ps. „Bór”– żołnierza AK  i Władysława Mossoczego – medyka działającego w ruchu oporu, zostały przedstawione na kolejnej sesji Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która odbyła się 1 lutego 2012 r.


Sala wystawiennicza w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym zapełniła się słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zainteresowanymi bliższym poznaniem biografii dwóch działaczy polskiego podziemia niepodległościowego.
Mateusz Koczwara zaprezentował szereg wspomnień Karola Bernackiego jakie zachowały się w archiwum tworzonym przez „Bora” opisujących jego więzienie i ucieczkę z rąk żandarmerii niemieckiej. Wyjaśnił też zgromadzonym, jak wyglądają prace w ramach projektu Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej – w ramach którego udało mu się zdobyć dostęp do archiwaliów Bernackiego. Rola Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w całym projekcie polega na gromadzeniu archiwalnych materiałów, skanowaniu ich i udostępnianiu zainteresowanym czytelnikom w wersji cyfrowej. Do przeglądania już zgromadzonych w bibliotece zdjęć – zapraszamy na miejscu w Dziale Bibliograficzno-Informacyjnym oraz na stronie brzeskiego CATL.

Drugi prelegent - Jacek Filip, stawiając na początku swego wystąpienia pytanie: Czy po latach możliwa jest cała prawda? Zaprezentował swoje badania dotyczące Władysława Mossoczego i historii walki partyzantów z hitlerowcami w Lesie Stróskim. Walkę tą zakwestionowała Łucja Milczewska, w artykule o partyzantach placówki „Zygmunt II” Armii Krajowej, twierdząc, że byli oni ofiarami niespodziewanego ataku wojsk niemieckich – swego rodzaju wyroku zaplanowanego do wykonania na partyzantach ukrywających się w leśnym szpitaliku. Jacek Filip przedstawiał niepublikowane dotąd materiały źródłowe, jasno i logicznie je komentując. Zwieńczeniem jego wypowiedzi był film prezentujący życiorys Władysława Mossoczego wzbogacony wierszami medyka, a odczytanymi przez Huberta Zapióra i Wojciecha Sukiennika.
Spotkanie wywołało wiele emocji i ożywiło wspomnienia zgromadzonych, którzy opowiadali swoje wojenne wspomnienia. Dzięki tym prelekcjom zgłosiły się kolejne osoby pamiętające wydarzenia II Wojny Światowej w naszym regionie, co wzbogaci zbiór nagrań i zdjęć gromadzonych w Bibliotece w ramach projektu.

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.