Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Aktualności

 
Projekcja filmu Huberta Czerepoka "Powtórzenie pamięci"
2012-03-02

Film Huberta Czerepoka, poświęcony pierwszemu transportowi polskich więźniów do KL Auschwitz, stał się impulsem do zrealizowania spotkania artystyczno-historycznego w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku 1 marca 2012 r.  Akcja skierowana była przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych w Brzesku. Z zaproszenia skorzystało około 250 osób.

Spotkanie zostało otwarte projekcją prezentacji multimedialnej wprowadzającej w historyczny kontekst tematu przewodniego. Do projekcji wykorzystano relację Kazimierza  Zająca, Józefa Stósa i Jerzego Bieleckiego i inne materiały źródłowe gromadzone w Dziale Bibliograficzno-Informacyjnym w ramach Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej. Tak wzbogacona prezentacja pozwoliła zobrazować rzeczywistość Pierwszego Transportu polskich więźniów politycznych do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Film „Powtórzenie pamięci” miał charakter artystyczny. W tej jednej podróży zawierały się losy więźniów Pierwszego Transportu i wszystkich Polaków, Niemców, Czechów, Białorusinów, Francuzów, Rosjan, Ukraińców, Romów i Żydów, których droga wiodła przez tory Europy do obozów zagłady.  Zaskakujące dla niektórych zakończenie, stało się zwieńczeniem historii Europy. Wysiadając na współczesnej stacji Oświęcim stajemy przed obrazem tego jakimi uczyniły nas przeszłe wydarzenia. Przebyta droga stała się nieodłącznym elementem naszej historii i kultury.

Uzupełnieniem do filmu był bogato ilustrowany komentarz dyrektor BWA Galerii Miejskiej w Tarnowie – Ewy Łączyńskiej-Widz. Zaprezentowała ona historię powstania filmu, przebieg prac nad jego realizacją, ale co najważniejsze prezentując inne prace artystyczne dotyczące Auschwitz pokazała, że można ten trudny temat poruszać na wiele sposobów.

 

 

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.