Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Aktualności

 
Podziękowania dla naszych współpracowników
2014-02-27

Realizowany na terenie całej Polski – również w Brzesku – projekt zbudowania sieci archiwów społecznych dobiegł końca. W efekcie projektu powstało przy polskich bibliotekach publicznych 112 archiwów, o charakterze regionalnym, gdzie gromadzone są zdjęcia i dokumenty w cyfrowej formie. Aktem finalnym projektu było opublikowanie przewodnika po 112 archiwach społecznych. Książka jest już dostępna w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku.

Krótka historia

Udział naszej biblioteki w projekcie rozpoczął się w maju 2011roku, kiedy grupa naszych sympatyków udała się na szkolenie organizowane przez Ośrodek KARTA z Warszawy. Szkolenie obejmowało swym zakresem tematy związane z poprawnym digitalizowaniem zdjęć, dokumentów i pamiątek, prawami autorskimi jakie należało przestrzegać oraz zapleczem technicznym czyli jak pracować ze specjalnie dla nas przygotowanymi stronami www.

Korzystając ze strony www.archiwa.brzesko.org opublikowaliśmy pierwsze zdjęcia już w połowie 2011 roku i od tamtej pory uzupełniamy ten internetowy katalog o nowe zdjęcia jakie wchodzą w skład brzeskiego CATL. Od połowy 2011 roku na stronie zamieściliśmy 109 zdjęć, natomiast w naszym archiwum (w postaci cyfrowej) zgromadziliśmy 498 zdjęć i dokumentów oraz 6 około 2-godzinnych wywiadów. Kolejnych 1200 elementów czeka na zeskanowanie i dokładny opis. Zakończenie projektu nie oznacza końca prac w naszym małym archiwum – dla nas to dopiero początek.

Publikacja na zakończenie

Na zakończenie projektu, Ośrodek KARTA koordynujący prace poszczególnych bibliotek, opublikował zbiorczy informator o wszystkich archiwach utworzonych w całej Polsce. Również nasze archiwum, a za jego przyczyną Biblioteka – znalazły się w tej publikacji. Na stronach 112-116 znaleźć można wybór zdjęć i najważniejsze informacje o brzeskim CATL. Książka ma postać albumu – dlatego okaże się zapewne przydatna dla osób interesujących się starymi fotografiami. Książka czeka już w wypożyczalni Działu Dorosłych oraz w czytelni (Dział Bibliograficzno-Informacyjny).

Podziękowania

Całość prac zainicjowanych niemal trzy lata temu nie osiągnęłaby dzisiaj takich rozmiarów gdyby nie nasi sympatycy i ofiarodawcy, którym serdecznie dziękujemy za zdjęcia, dokumenty, wywiady, a przede wszystkim zaufanie i wsparcie.

Serdecznie dziękujemy za udostępnienie nam archiwalnych zdjęć:
Januszowi Przybylskiemu, Dominice Dadej, Mateuszowi Ziębie, Krystynie Kubala-Dukała, Zbigniewowi Koczwarze, Andrzejowi Kurtyce, Marii Węgrzyn, Krystynie Wołek, Jackowi Winiarczykowi, Towarzystwu Domu Ludowego w Maszkienicach oraz Szkole Podstawowej w Iwkowej Nagórze. Za udzielenie wywiadów dziękujemy: Janinie Kaczmarowskiej, Adeli Ściebor, Kazimierzowi Zającowi, Kazimierzowi Bojdo.

Panu Jackowi Filipowi dziękujemy za wspieranie naszych inicjatyw w archiwum, za pomoc w jego promocji i udzielane nam rady.

Panu Andrzejowi Kurtyce dziękujemy za inspirowanie wywiadów z interesującymi osobami z Brzeska oraz aktywny udział w zbieraniu informacji.

Dziękujemy również każdemu, kto uznał nasze archiwum za wartościowe i skorzystał z jego zasobów.

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.