Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór tematyczny » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Maszkienice” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Obyczaje ludowe”

 

Wiecha weselna, Maszkienice, lata 50-te

Kolekcja (zbiór/zespół): Maszkienice, Słowa kluczowe: , obyczaje ludowe, wesele, Maszkienice, wiecha weselna, Wieniec weselny


Tradycyjny wieniec weselny, zwany wiechą, był przygotowywany przez specjalnie wybranych przez państwa młodych - tzw. Wiechowych - parę, która plotła okazały wieniec ozdobiony kwiatami i słodyczami. W czasie oczepin wieniec był rozbierany, a goście obdarzani słodyczami. W południowych miejscowościach gminy Dębno rolę wieńca pełniła laska z przytroczonymi do niej monetami radośnie pobrzękująca w orszaku weselnym.

Na zdjęciu od lewej: Stanisław Miśkowicz, Kazimiera Kita (wiechowa na weselu), Franciszek Kłos, Stanisława Miśkowicz (żona Stanisława), Kazimiera Pach z.d. Trojan (panna młoda), Józef Miśkowicz (syn Stanisławy i Stanisława, wiechowy), Józefa Kłos.

Zdjęcie udostępniła i opisała - Rozalia Stec z Maszkienic.
Nazwa dokumentu: Wiecha weselna, Maszkienice, lata 50-te
Dział: Zbiór tematyczny
Kolekcja (zbiór/zespół): Maszkienice
Teczka (jednostki archiwalna): Obyczaje ludowe
Numer ID: CATL 42 C / 2.5.1
Sygnatura: brak
Autor: brak autora - Mimo poszukiwań nie było możliwe ustalenie właściciela praw autorskich utworu. Będziemy wdzięczni za pomoc i wszelkie zgłoszenia w tej sprawie.
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Miejsce wytworzenia: Maszkienice
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: kopia cyfrowa przekazana Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej
Licencja: Brak informacji o ograniczeniach wynikających z prawa autorskiego
Słowa kluczowe: , obyczaje ludowe, wesele, Maszkienice, wiecha weselna, Wieniec weselny
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna w Internecie
http://dlibra.karta.org.pl/catl/dlibra/docmetadata?id=13320&from=publication
Ten dokument dostępny jest w formie oryginalnego skanu dobrej jakości w Bibliotece Cyfrowej CATL. Kliknij tutaj aby przejść do tego dokumentu (link otworzy się w nowym oknie).
Zobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Obyczaje ludowe"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.